Miód wrzosowy

Miód wrzosowy jest miodem o bardzo mocnym aromacie. Ma on bardzo wyrazisty smak i konsystencje galarety, co jest raczej niespotykane wśród miodów. Jednak galareta czasami znika gdy ewentualnie miód ten skrystalizuje.

 

Jest on dostępny w bardzo nielicznych pasiekach, ponieważ ilość wrzosowisk w Polsce jest bardzo mała, a pracochłonność i trudność w jego pozyskaniu sprawia, że jego cena jest stosunkowo wysoka w porównaniu do innych bardziej popularnych miodów. Wielu pasiekom nie opłaca się go po prostu produkować.

 

Ludzie poszukują go ze względu na swój wyjątkowy i niepowtarzalny smak, jednak zapominają przy tym o jego wielu walorach leczniczych, takich jak leczenie stanów zapalnych dróg moczowych oraz prostaty, stanów zapalnych jelit oraz w leczeniu tak błahych spraw jak biegunka.

 

W stanie płynnym miód wrzosowy ma  kolor jest ciemnobrunatny. Galareta robi się w nim stosunkowo szybko. Po ewentualnym skrystalizowaniu robi się pomarańczowy rzadziej ciemnobrunatny. Ma on wtedy konsystencje drobnoziarnistą. W smaku jest lekko gorzki. Wyczuwa się też nutę ostrości. Dość mocno wyczuwalny jest zapach wrzosu co powoduje, że jest on tak aromatyczny. Jednak mimo tak wyrazistych cech nie brakuje jego wielbicieli, którzy bez zająknięcia zapłacą za niego wyższą cenę.